13 قطعه مهم دستگاه برش لیزر

آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه برش لیزر فلزات

برش لیزری عمدتاً از دستگاه اصلی، نور و برق تشکیل شده است. کل سیستم از قسمت مکانیکی، ژنراتور لیزری + مسیر بازتابنده، کنترلر CNC (کنترل الکتریکی) تشکیل شده است.

دستگاه برش لیزر فلزات  از 13 قطعه مهم زیر تشکیل شده است که در ادامه به آنها می پردازیم :

برش لیزر فلزات - مگاماشین

 

قطعات کمکی دستگاه برش لیزر فلزات عبارت‌اند از:

•         قاب برش لیزری

•         ژنراتور لیزری

•         لنزها

•         سیستم CNC

•         منبع تغذیه تنظیم شده

•         سر برش لیزری

•         موتور

•         خنک‌کننده آبی

•         سیلندرهای گاز

•         کمپرسور هوا، مخزن ذخیره گاز

•         خشک کن هوا خنک‌کننده، فیلتر

•         غبارگیر

•         دستگاه تخلیه سرباره

خرید انواع لوازم یدکی و قطعات

1- قاب برش لیزری

این بخش مکانیکی برای تحقق حرکت در محور X، Y، Z، از جمله برش پلت فرم کار است. دستگاه‌های برش لیزر فایبر دارای الزامات بسیار بالایی برای پایداری ماشین ابزار هستند. ماشین ابزار بادقت بالا و پایداری بالا به بهبود دقت برش لیزری کمک می‌کند. در حال حاضر ماشین آلات اصلی موجود در بازار از نوع دروازه ای، نوع کنسولی، نوع تیرچه ای هستند. ماشین ابزارهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند، مانند ماشین ابزارهای نوع پرتو که عمدتاً برای برش مواد توسط تولیدکنندگان بزرگ استفاده می‌شود. همچنین مدل هایی برای زمینه های خاص مانند برش لیزری فایبر سه بعدی وجود دارد که عمدتاً در صنعت خودرو استفاده می‌شود.

2-سورس لیزر (منبع نور لیزر)

این دستگاهی است که منبع نور لیزر را تولید می‌کند. ژنراتورهای لیزری، مانند موتور خودرو، بیشترین “منبع انرژی” تجهیزات لیزری و گران‌ترین بخش دستگاه‌های برش لیزر فایبر هستند.

در حال حاضر برندهای وارداتی ژنراتورهای لیزری فایبر در بازار عبارت‌اند از IPG آلمان، ROFIN، SPI بریتانیا و غیره. با توسعه فناوری، برندهای لیزر خانگی چین مانند Raycus و Max نیز ظهور کردند و به تدریج با عملکرد پرهزینه توسط بازار شناخته شدند. این دستگاه یکی از قطعات مهم دستگاه برش لیزر محسوب می شود .

سورس ریکاس دستگاه برش لیزری فلزت

خرید انواع سورس دستگاه لیزر

3-لنزها

لنزهای لیزر بیشترین استفاده را در تجهیزات برش لیزر فایبر دارند. بسیاری از دستگاه‌های نوری حاوی لنزهای لیزری هستند.لنزهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند، مانند لنزهای تمام رفلکس، لنزهای نیمه معکوس و لنزهای فوکوس. کیفیت لنز مستقیماً بر توان خروجی لیزر تأثیر می‌گذارد که بر عملکرد کل دستگاه نیز تأثیر می‌گذارد. لنز به دو دسته داخلی و وارداتی تقسیم می‌شود. عمر و اثر برش لنزهای داخلی به خوبی لنزهای وارداتی نیست، اما قیمت لنزهای داخلی بسیار ارزان تر است.

 

لنز هد دستگاه برش لیزری

خرید انواع سرامیک رینگ، لنز محافظ و نازل برش لیزر فلزات

 

4-سیستم کنترل CNC

سیستم کنترل، قطعه مهم دستگاه برش لیز  راین قطعه سیستم عامل پیشرو دستگاه برش لیزر فایبر است که عمدتاً ماشین ابزار را برای درک حرکت محورهای X، Y و Z کنترل می‌کند و همچنین توان خروجی لیزر را کنترل می‌کند. کیفیت آن، ثبات عملکرد دستگاه برش لیزر فایبر را تعیین می‌کند. از طریق کنترل دقیق نرم افزار، دقت و اثر برش را می‌توان به طور موثر بهبود بخشید.

 

سیستم کنتلر cnc ماشین برش لیزری

5-منبع تغذیه تنظیم شده

اتصال بین ژنراتور لیزری، برش لیزری و سیستم منبع تغذیه، عمدتاً برای جلوگیری از تداخل شبکه برق خارجی است.

6-نازل هد برش لیزری

سر برش، خروجی لیزر یک دستگاه برش لیزر فیبر است که از یک نازل، یک لنز فوکوس و یک سیستم ردیابی فوکوس تشکیل شده است. دستگاه درایو سر برش برای حرکت سر برش در امتداد محور z مطابق با برنامه استفاده می‌شود که از سروو موتور، میله پیچ یا چرخ دنده و غیره تشکیل شده است.

با این حال، ارتفاع سر برش لیزری باید تحت مواد مختلف، ضخامت های مختلف و روش های مختلف برش تنظیم و کنترل شود.پ

قطعه هد دستگاه برش لیزری برای فلزات

خرید هد برش لیزر فلزات

7-موتور

موتور از مهمترین قطعات دستگاه برش لیزر است که جزء اصلی سیستم حرکت مجسوب می شود . عملکرد موتور مستقیماً بر اثر پردازش و راندمان تولید محصول تأثیر می‌گذارد. در حال حاضر، موتورهای متداول شامل موتور پله‌ای و موتور سروو هستند که با توجه به صنعت و محصول جزء پردازش پیکربندی می‌شوند.

موتور پله‌ای

سرعت راه اندازی سریع و پاسخ حساس دارد و برای پردازش حکاکی و برش مناسب است. قیمت آن کمتر است. موتورهای پله­ای دارای برندهای مختلف و کارایی متفاوتی هستند.

سروو موتور

  دارای سرعت حرکت سریع، حرکت صاف، بار بالا، عملکرد پایدار؛ پردازش لبه صاف و سرعت برش سریع؛ قیمت بالا، مناسب برای صنایع و محصولات با نیازهای پردازش بالا است.

قطعه سروو موتور دستگاه لیزر فلزات

8-چیلر (خنک‌کننده آبی)

ازجمله قطعه مهم دستگاه برش لیزر می توان به چیلر اشاره کرد که برای خنک کردن مبدل لیزر استفاده می‌شود. مبدل لیزر دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی نور تبدیل می‌کند، مانند لیزر CO2 با نرخ تبدیل 20 درصد و انرژی باقی‌مانده به گرما تبدیل می‌شود. آب خنک‌کننده گرمای اضافی را می‌گیرد تا مبدل لیزر به‌درستی کار کند. چیلر همچنین بازتابنده مسیر نوری خارجی و آینه فوکوس را خنک می‌کند تا کیفیت انتقال پرتو پایدار را تضمین کند و به طور موثر از داغ شدن بیش از حد لنز و ایجاد تغییر شکل یا ترک جلوگیری کند.

 

چیلر یا خنک کننده آبی دستگاه های برش لیزری

 

9-سیلندرهای گاز

شامل سیلندرهای گاز متوسط ​​کار برش لیزری و سیلندرهای گاز کمکی است. عمدتاً به عنوان گازهای صنعتی برای تکمیل نوسانات لیزر و گاز کمکی برای تأمین استفاده از سر برش عمل می‌کنند.

 

سیلندر گاز

 

10-کمپرسور هوا، مخزن ذخیره گاز

این قطعه دستگاه برش لیزر وظیفه وظیفه فشرده سازی هوا تهیه و ذخیر آن را بر عهده دارد .

فشرده ساز هوا برای دستگاه برش لیزری - کمپرسور هوا

 

11-خشک کن خنک‌کننده هوا ، فیلتر

برای تأمین هوای خشک تمیز به مبدل لیزر و مسیر پرتو برای حفظ کار طبیعی مسیر و بازتابنده استفاده می‌شود.

 

دستگاه هوا خنک

 

12-سیستم مکنده (غبارگیر)

یکی از قطعات مهم دستگاه برش لیزری دستگاه های غبار گیر است که دود و گرد و غبار تولید شده در طول فرایند ساخت باید فیلتر و تصفیه شود تا استانداردهای حفاظت از محیط زیست را رعایت کند.

 

 

قطعات دستگاه برش لیزری

 

13-دستگاه تخلیه سرباره

مواد باقیمانده و ضایعات تولید شده در طول فرایند را حذف می‌کند.

قطعه دستگاه تخلیه سرباره از قطعات دستگاه برش لیزری

منبع مقاله

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر

اشتراک گذاری

حضور مگاماشین
در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت

محل دائمی نمایشگاههای تهران

سالن 38 غرفه 55

9 مهر الی 12 مهر 1401