آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه لیزر فلزات [13 قطعه مهم]

فهرست مطلب :

آشنایی با اجزا و قطعات دستگاه برش لیزر فلزات

قطعات دستگاه برش لیزر عمدتاً از بدنه اصلی، نور و برق تشکیل شده است. کل سیستم از قسمت مکانیکی، منبع تولید نور لیزری + مسیر بازتابنده نور لیزر، کنترلر CNC (کنترل الکتریکی) تشکیل شده است.

دستگاه برش لیزر فلزات  از 13 قطعه مهم زیر تشکیل شده است که در ادامه به آنها می پردازیم :

برش لیزر فلزات - مگاماشین

 

قطعات کمکی دستگاه برش لیزر فلزات عبارت‌اند از:

 • شاسی و بدنه دستگاه برش لیزری
 • ژنراتور  یا مبنع یا سورس لیزری
 • لنزها
 • سیستم CNC یا کنترلر
 • استابلایزر / منبع تغذیه تنظیم شده
 • هد دستگاه برش لیزری
 • موتور ها و سروو موتورها
 • چیلر یا خنک کننده آبی
 •  سیلندرهای گاز
 • کمپرسور هوا، مخزن ذخیره گاز
 • خشک کن هوا خنک‌کننده، فیلتر
 • غبارگیر یا سیستم مکنده دود
 • دستگاه تخلیه سرباره

خرید انواع لوازم یدکی و قطعات(کلیک کنید)

1- قاب برش لیزری

این بخش مکانیکی برای تحقق حرکت در محور X، Y، Z، از جمله برش پلت فرم کار است. دستگاه‌های برش لیزر فایبر دارای الزامات بسیار بالایی برای پایداری ماشین ابزار هستند. ماشین ابزار بادقت بالا و پایداری بالا به بهبود دقت برش لیزری کمک می‌کند. در حال حاضر ماشین آلات اصلی موجود در بازار از نوع دروازه ای، نوع کنسولی، نوع تیرچه ای هستند. ماشین ابزارهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند، مانند ماشین ابزارهای نوع پرتو که عمدتاً برای برش مواد توسط تولیدکنندگان بزرگ استفاده می‌شود. همچنین مدل هایی برای زمینه های خاص مانند برش لیزری فایبر سه بعدی وجود دارد که عمدتاً در صنعت خودرو استفاده می‌شود.

2-سورس لیزر (منبع نور لیزر)

سورس بخشی مهمی از دستگاه لیزر فایبر می باشد که نور لیزر را تولید می‌کند. ژنراتورهای لیزری، مانند موتور خودرو، بیشترین “منبع انرژی” تجهیزات لیزری و گران‌ترین بخش دستگاه‌های برش لیزر فایبر هستند.

در حال حاضر برندهای وارداتی سورس های لیزری فایبر در بازار عبارت‌اند از IPG ، ROFIN، SPI و …. همچنین با توسعه فناوری، برندهای چینی مانند Raycus و Max نیز ظهور کردند و به تدریج با عملکرد مناسب و امکان ارائه خدمات پس از فروش و تعمیر این برند ها در ایران به برندهای محبوب سورس تبدیل شدند. این دستگاه یکی از قطعات مهم دستگاه برش لیزر محسوب می شود .

 

سورس ریکاس دستگاه برش لیزری فلزت

خرید انواع سورس دستگاه لیزر (کلیک کنید)

3-لنزها

لنزهای لیزر بیشترین استفاده را در تجهیزات برش لیزر فایبر دارند و از جمله قطعات مصرفی دستگاه به شمار میروند که نیاز است با توجه به ساعت کار دستگاه در مدتی معین تعویض گردد تا کیفیت و دقت برش لیزر دچار اخلال نشود.. بسیاری از دستگاه‌های نوری حاوی لنزهای لیزری هستند. لنزهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند، مانند لنزهای تمام رفلکس، لنزهای نیمه معکوس و لنزهای فوکوس. کیفیت لنز مستقیماً بر توان خروجی لیزر تأثیر می‌گذارد و بر عملکرد کل دستگاه نیز تأثیر می‌گذارد. لنز های اصلی و درجه یک با لنز های درجه 2 موجود در بازار کاملا قابل شناسایی هستند و طول عمر و کیفیت برش لیزری در استفاده از لنز های درجه 2 کاملا مشهود می باشد.

مگا ماشین تامین قطعات مصرفی دستگاه برش لیزر را با تضمین کیفیت درجه 1 و قیمت مناسب برای تمامی افرادی که دستگاه برش لیزر فایبر دارند فراهم آورده است.

 

قطعه لنز لیزر

 

خرید انواع سرامیک رینگ، لنز محافظ و نازل برش لیزر فلزات(کلیک کنید)

 

4-سیستم کنترل CNC

سیستم کنترل، قطعه مهم دستگاه برش لیز این قطعه سیستم عامل پیشرو دستگاه برش لیزر فایبر است که عمدتاً دستگاه را برای درک حرکت محورهای X، Y و Z کنترل  و همچنین توان خروجی لیزر را کنترل می‌کند. کیفیت آن، ثبات عملکرد دستگاه برش لیزر فایبر را تعیین می‌کند. از طریق کنترل دقیق نرم افزار، دقت و اثر برش را می‌توان به طور موثر بهبود بخشید. ما در ساخت دستگاه برش لیزر خود از سیستم کنترل برند سیپکات بهره گرفتیم که بسیار کنترلر محبوبیست و کاربری آسانی برای اپراتور های دستگاه را به همراه دارد.

 

سیستم کنتلر cnc ماشین برش لیزری

5- استابلایزر / منبع تغذیه تنظیم شده

اتصال بین سورس لیزری، برش لیزری و سیستم منبع تغذیه، عمدتاً برای جلوگیری از تداخل شبکه برق خارجی است.

6-هد دستگاه برش لیزری

هد برش، خارج کننده نور لیزر دستگاه برش لیزری است که از یک نازل، یک لنز فوکوس و کولیماتور و یک سیستم ردیابی فوکوس تشکیل شده است. در طول مدت برشکاری ارتفاع سر برش لیزری تنظیم و کنترل می شود چون ممکن است سطح ورقی که در حال برشکاری می باشد یکدست و یک ارتفاع نباشد. مگا ماشین در ساخت دستگاه های برش لیزر خود از آخرین مدل های برند ریتولز (برند محبوب تحت لیسانس سوئیس ) با تکنولوژی بروز اتوفکوس که قابلیت تنظیم اتوماتیک فکوس را دارد استفاده میکند. از دیگر برندهای مطرح هد میتوان به پرسیتک precitec آلمان ، wsx  چین هم اشاره کرد.

همچنین در خصوص تعمیر هد های دستگاه برش لیزر  مگا ماشین با توجه به مجهز بودن به سیستم کلین روم یا اتاق تمیز (محیط کاملا تمیز و امن ) برای باز کردن هد این خدمت را برای صنعتگران محترم در مجموعه خود ایجاد کرده است.

برای درخواست تعمیر با شماره های زیر تماس بگیرید 

09120846701

02155491014

 

قطعه هد دستگاه برش لیزری برای فلزات

خرید هد برش لیزر فلزات(کلیک گنید)

7-موتور

موتور از مهمترین قطعات دستگاه برش لیزر است، که جزء اصلی سیستم حرکت محسوب می شود . عملکرد موتور مستقیماً بر پردازش و راندمان تولید محصول تأثیر می‌گذارد. در حال حاضر، موتورهای متداول شامل موتور پله‌ای و موتور سروو هستند . توان موتور اثر مستقیمی روی سرعت دستگاه دارد.

موتور پله‌ای

سرعت بالایی دارد و برای عملیات حکاکی و برش مناسب است. قیمت آن کمتر است. موتورهای پله ای دارای برندهای مختلف و کارایی متفاوتی هستند.

سروو موتور

  دارای سرعت حرکت سریع، حرکت صاف، عملکرد پایدار/ برشکاری لبه صاف و سرعت برش سریع/ قیمت بالا، مناسب برای صنایع و محصولات با ظرفیت تولید بالا است.

قطعه سروو موتور دستگاه لیزر فلزات

8-چیلر با خنک‌کننده آبی

این قطعه برای خنک کردن مبدل لیزر استفاده می‌شود. مبدل لیزر دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی نور تبدیل می‌کند، مانند لیزر CO2 با نرخ تبدیل 20 درصد و انرژی باقی‌مانده به گرما تبدیل می‌شود. آب خنک‌کننده، گرمای اضافی را می‌گیرد تا مبدل لیزر به ‌درستی کار کند. چیلر همچنین بازتابنده مسیر نوری خارجی و آینه فوکوس را خنک می‌کند تا کیفیت انتقال پرتو پایدار را تضمین کند و به طور موثر از داغ شدن بیش از حد لنز و ایجاد تغییر شکل یا ترک جلوگیری کند.

 

چیلر یا خنک کننده آبی دستگاه های برش لیزری

 

9-سیلندرهای گاز

شامل سیلندرهای گاز برای ​​عملیات برش لیزری و سیلندرهای گاز کمکی است. عمدتاً به عنوان گازهای صنعتی برای تکمیل فرآیند لیزر کاری و گاز کمکی برای استفاده  هد برش عمل می‌کنند.

 

سیلندر گاز

 

10-کمپرسور هوا، مخزن ذخیره گاز

این قطعه در دستگاه برش لیزر وظیفه فشرده سازی هوا ، تهیه و ذخیر آن را بر عهده دارد .

فشرده ساز هوا برای دستگاه برش لیزری - کمپرسور هوا

 

11-خشک کن خنک‌کننده هوا ، فیلتر

برای تأمین هوای خشک تمیز به مبدل لیزر و مسیر پرتو برای حفظ کار طبیعی مسیر و بازتابنده استفاده می‌شود.

 

دستگاه هوا خنک

 

12-سیستم مکنده (غبارگیر)

یکی از قطعات مهم دستگاه برش لیزری دستگاه های غبار گیر است که دود و گرد و غبار تولید شده در طول فرایند ساخت باید فیلتر و تصفیه شود تا استانداردهای حفاظت از محیط زیست را رعایت کند و همین طور اپراتور دستگاه دچار مشکل نگردد.

 

 

قطعات دستگاه برش لیزری

 

13-دستگاه تخلیه سرباره

مواد باقیمانده و ضایعات تولید شده در طول فرایند را حذف می‌کند.

قطعه دستگاه تخلیه سرباره از قطعات دستگاه برش لیزری

منبع مقاله

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر

لطفا برای دریافت لیست قیمت و یا استعلام قیمت محصول شماره تلفن خود را وارد نمایید.