پرس برک چیست؟ پرس برک را بیشتر بشناسید
پرس برک‌ را بیشتر بشناسید
فوریه 1, 2022

تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک

تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برک

تجربه کار با پرس برک CNC (سی ان سی) با فناوری های جدید برای کارمندان کمی دشوار تر از پرس برک های plc نسل قبل می‌باشد.  آنها با یادگیری فن آوری جدید پرس برک و روش های جدید انجام کارها روی دستگاه دست و پنجه نرم می‌کنند. همچنین به نظر می‌رسد در مقایسه با سیستم های قدیمی، اپراتورهای خم برک زمان بیشتری را صرف کار و خمکاری با دستگاه جدید می‌کنند.

مدیر یکی از کارگاه های فعال در زمینه شیت متال اعلام میکرد: من حتی برای ابزارآلات جدید (قالب پرس برک) هزینه ی زیادی کرده ‌ام، ابزارهای جدید با ابزارهای موجود ما مطابقت ندارند واین درحالیست که ما برای ادامه تولید، فقط باید از ابزارآلات جدید استفاده کنیم و با سنبه ماتریس های قدیمی امکان خمکاری نیست.

آیا می‌توانید راهنمایی کنید که قبل از اینکه این همه پول را برای پرس برک و سنبه ماتریس مختلف خرج کنم چه اطلاعاتی باید کسب می‌کردم؟ درحال حاضر شما نمی‌توانید در این خرید که انجام داده ام به من کمک کنید، اما امیدوارم سایر صاحبان صنایع که در موقعیت من هستند، اشتباهاتی را که من انجام دادم، مرتکب نشوند.
تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برک

پاسخ مگا ماشین: هیچ “بهترین مطلق” برای پرس برک وجود ندارد. اما قطعا پرس برک مناسب برای شما و متناسب با تولیدات شما را پیشنهاد خواهیم داد.

در ادامه بهتر است ابتدا پرس برک های مختلف را بشناسیم.

۱ – پرس برک هیدرو یا هیدرومکانیکی

این سبک، در واقع یک انطباق اولیه هیدرولیک با پرس برک بود. در این طرح، حرکت ناشی از فشار روغن هیدرولیک، یک موتور هیدرولیک که حرکت رام را تامین می‌کند، به چرخش در می‌آورد. این کار به نوبه خود قدرت کامل را در هر نقطه ای از رام فراهم می‌کند.

بر خلاف حالت مکانیکی که قدرت کامل را فقط در نقطه مرکز سکون ضربه ارائه می‌کند، پرس برک هیدرومکانیکی قادر است از هر نقطه به حالت باز بازگردند و همچینین NC های پشتیبان ساده و برخی از نسخه های اولیه که دارای محور کنترل رام بودند را کنترل می‌کنند.

این برک ها برای ابزارآلات به سبک آمریکایی طراحی شده اند. توجه داشته باشید که شما می‌توانید از ابزار اروپایی استفاده کنید، اما مقدار قابل توجهی از ارتفاع باز (یعنی منطقه کاری بین رام و کف) را از دست خواهید داد.

۲ – هیدرولیک تک سیلندر: میل لنگ – The Bell Crank

دستگاه میل لنگ یا همان بل کرنک دارای یک سیلندر هیدرولیک است که موازی با رام و صفحه می‌باشد. تغییر در زاویه اتصال باعث حرکت در رام می‌شود و این مکانیزم بی شباهت به ترمزهای ماشین های قدیمی به سبک درامی نیست.

این ماشین‌ها در مورد زوایای خم خیلی دقیق نیستند. با این حال، به دلیل نحوه مکانیزم عملکرد آن، دستگاه می‌تواند بارهای با تناژ بالا تولید کند. این سبک پرس برک ها معمولا در صنایع سنگین مانند اجزای ساختاری پل ها و ساختمان ها دیده می‌شوند. این پرس برک ها برای صنایع سنگین و ابزارآلات طراحی شده به سبک آمریکایی طراحی شده اند و ساده ترین کنترل کننده های  عددی (NCs)  را دارا هستند.

۳ – پرس برک هیدرولیک استاپ داخلی

به عبارت ساده، سیستم حرکتی این پرس برک ها، دارای متوقف کننده های سخت اما قابل تنظیم در داخل سیلندر هیدرولیک است. در حالی که این امر تکرارپذیری را نسبت به پرس برک مکانیکی بهبود می‌بخشد، خود این دستگاه نیز به روشی مشابه عمل می‌کند.

در مقایسه با خم برک مکانیکی، پرس برک هیدرولیک زمان راه اندازی کوتاه تری داشته و به مواد آزمایشی کمتری نیاز دارد، اما هنوز خیلی سریع یا کارآمد نیست. مانند خم برک مکانیکی، هیدرولیک internal-stop ، هیچ نقطه مرجع ثابتی برای کنترل محورهای رام ندارد. شما فقط باید یک قطعه آزمایشی را بر اساس عمق نفوذ، به داخل فضای قالب خم کنید و سپس از آنجا تنظیماتی را برای عمق نفوذ انجام دهید. با این حال، هنگامی که عمق رام تنظیم شد، کنترل را می‌توان به NC تبدیل کرد و به اپراتور امکان کنترل موقعیت رام و پشتیبان را داد.

این پرس برک ها برای ابزارآلات به سبک آمریکایی طراحی شده‌اند و می‌توانند با ابزارهای سبک اروپایی استفاده شوند، البته باز هم با کاهش قابل توجهی در ارتفاع باز!!

۴- پرس برک cnc هیدرولیک

این پرس برک ها توسط سیستم‌های هیدرولیک استاندارد که از یک مخزن روغن مشترک استخراج می‌شوند یا توسط سیستم‌های جداگانه بسته که به طور مستقل کار می‌کنند، هدایت می‌شوند. پمپ های هیدرولیک می‌توانند ساده یا “سروو اوور هیدرولیک” باشند که دقت پرس برک الکتریکی را با قدرت یک سیستم هیدرولیک ترکیب می‌کنند.

عبارات کلیدی در اینجا، تکرارپذیری بالا هستند. البته، این در مقایسه با دو سبک دستگاه قبلی، قیمت یکسانی دارد. با این وجود، این ماشین‌ها تنظیمات سریع و زوایای خمش ثابت را ارائه می‌دهند. روش خمکاری  به ویژه برای AIR FORMING، ترجیح داده می‌شود. درحالیکه می‌توانید با آن خم پایین (bottom-bend) انجام دهید اما همچنان بهترین استفاده از این فناوری را نخواهید داشت. همچنین باید از ضربه زدن خودداری کنید، زیرا می‌تواند به پرس برک و ابزار آسیب برساند، اما به اپراتور آسیب نمی‌رساند.

این سیستم ها دارای CNC دارای چندین محور کنترل هستند که هر کدام دارای قابلیت تکرار بالا هستند. بسته به سازنده، پرس برک ها می‌توانند برای استفاده در هر سه سبک ابزارآلات آمریکایی، اروپایی و استاندارد جدید طراحی شوند.

۵ – برقی

سریع و کارآمد ! این پرس برک ها دارای موتورهای الکتریکی که رام را به حرکت در می‌آورند، هستند و برای ایجاد حرکت، می‌توان موتورها را مستقیماً به پیچ محرک یا از طریق تسمه تایم متصل کرد.

قبل از اینکه ماشین های ۳۰۰ تا ۵۰۰ تنی وارد بازار شوند، موتورهای الکتریکی باید مقداری بهبود یابند. در این بین، برخی از تولیدکنندگان پرس برک، یک سری قرقره را به عنوان یک افزایش دهنده ی نیرو اضافه کرده اند. این مکانیسم همچنین نیاز به دستگاه کرونینگ (crowning) یا ضد انحراف را کاهش می‌دهد.

این ماشین ها به طور اختصاصی برای ابزارهای precision-ground  طراحی شده اند. مانند استفاده از ابزار دقیق در یک پرس برک مکانیکی، استفاده از ابزارآلات برنامه ریزی شده دقتی را که این پرس برک ها برای دستیابی به آن طراحی شده اند به شما نمی‌دهد. این ماشین ها دارای CNC هایی هستند که کنترل دقیقی روی چندین محور دارند.

کنترل کننده ها

آیا شما به دستگاه های پرس برکی که فقط زرق و برق داشته باشد نیاز دارید یا پرس برکی مورد نیاز شما است که بیشترین کارایی را متناسب با تولیداتتان برای شما داشته باشد؟

این انتخاب با شماست که نیازهای تولیدی شما چیست؟  اگر شامل قطعات با دقت بالا و یکبار مصرف یا تولید در کم حجم باشند، ممکن است یک کنترلر با آپشن های زیاد بهترین انتخاب شما باشد.

قبل از خرید ماشینی با بیش از دو محور کنترل اولیه، اپراتورهای خود یا حداقل، تکنسین ها یا نصاب های خود را در نظر بگیرید. آیا آنها واقعا درک می‌کنند که هر عملکردی برای چه کاری است؟ تابع dwell را در نظر بگیرید. مطمئناً باعث توقف رام در پایین برای مدتی کوتاه می‌شود. اما سوال این است: چه چیز، چه زمانی، کجا و چگونه این توابع را اعمال کنم؟ هنگام انتخاب بسته کنترلی، هزینه توابع اضافی و احتمال استفاده اپراتورها از آن توابع را در نظر بگیرید.

آیا کارکنان شما باید روشی کاملاً جدید برای انجام کارها بیاموزند؟ آیا آنها با میل و رغبت آن را می‌پذیرند یا به روش های قدیمی ترغیب خواهند شد؟ ما سعی نمی‌کنیم صاحبان صنایع  را از پیشرفت بازداریم. ما فقط یادآوری می‌کنیم که اگر اپراتورهای شما پرس برک قدیمی را که با آن آشنا هستند انتخاب کنند، توجیه هزینه پرس برک جدید، دشوار خواهد بود.

قبل از اینکه بتوانید یک پرس برک جدید را انتخاب کنید، باید ابزارآلات(سنبه و ماتریس) را بدانید و بشناسید. انتخاب پرس برک مناسب به نوع، سبک و کاربرد ابزار که مهم ترین بخش تصمیم شما است بستگی دارد و برای دیدن نتایج آن باید حداقل یکماه صبر کنید.

تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برک

ترتیب خم ها (bending sequence)

در ترتیب خم ها ، قسمت خالی در خارج از دستگاه قرار می‌گیرد. اپراتور وزن قسمت خالی را نگه داشته و پشتیبانی می‌کند. برای خم شدن، رام بالایی به سمت پایین حرکت می‌کند. هر دو طرف قطعه به سمت بالا حرکت کرده و صفحه را ترک می‌کنند. حرکت خطی رام منجر به زاویه خم می‌شود. ترتیب خم به اپراتورهای مجرب نیاز دارد.

 • اپراتور نیاز به بلند کردن / پشتیبانی / نگه داشتن قطعه دارد (مشکلات کیفی به دلیل خستگی).
 • اپراتور با تجربه و آموزش دیده مورد نیاز است (اپراتورهای ماهر عیب یابی).
 • سلامت (مشکلات شانه) و ایمنی بسیار مهم هستند.
 • قطعات بزرگ / دست و پاگیر یا سنگین به چندین اپراتور نیاز دارند (هزینه های بالا برای هر قطعه).
 • چرخه زمانی کند است. (هزینه بالا برای هر قطعه)

راه اندازی پرس برک

خم شدن پرس برک معمولاً به تعداد زیادی سنبه و برنامه های کاربردی مختلف نیاز دارد.

 • ماتریس های های مختلف “V” برای ضخامت های مختلف ورق مورد نیاز است.
 • ماتریس های کوچک “V” برای فلنج های کوتاه مورد نیاز است.
 • معمولاً تنوع زیادی از هندسه رام بالایی استفاده می‌شود.
 • سرمایه گذاری در ابزارهای اضافی در طول زمان وجود دارد.
 • زمان تنظیم و راه اندازی اغلب طولانی است.

تحمل ضخامت مواد

در پرس برک، پانچ از بالا و ماتریس “V” از پایین با مواد تماس می‌گیرد.

 • نقاط تماس در دو طرف مواد وجود دارد.
 • زاویه خم از حرکت خطی ابزار فوقانی ناشی می‌شود.
 • تلرانس ضخامت ورق منجر به واریانس زاویه می‌شود.
 • سیستم اندازه گیری زاویه گران قیمت و غیر قابل انعطاف برای جبران خسارت مورد نیاز است.

اندازه گیری

پرس برک معمولاً فلنج کوتاه را اندازه گیری می‌کند و فلنج بلند از دستگاه بیرون زده است.

 • اندازه گیری فلنج کوتاه.
 • تلورانس های خالی در ابعاد کلی قسمت تمام شده نمایان می‌شود.
 • اینها معمولاً ابعاد حیاتی قطعه برای تناسب کامل در مجموعه هستند.

سطوح مواد حساس

پرس برک ها مواد را روی لبه ها به داخل ماتریس “V” می‌کشند. فاصله لغزشی طولانی باعث ایجاد خراش در قسمت بیرونی ورق‌ها می‌شود.

 • خراش های قابل مشاهده روی ورق وجود دارد.
 • برای مواد حساس ایده آل نیست.

سایش ابزار

فواصل لغزشی طولانی روی لبه های قالب “V” منجر به سایش ابزارها می‌شود.

 • ابزارها باید هر از چند گاهی تعویض شوند.
 • نتایج خمیدگی به تدریج بدتر می‌شوند و افت می‌کنند.
 • برنامه ها باید دوباره تنظیم شوند.

شعاع خم

ایجاد شعاع با پله های خم روی پرس برک بسیار دشوار است، زیرا ورق در هر مرحله به سمت بالا حرکت می‌کند.

 • اندازه گیری قطعات مشکل است.
 • اپراتورهای آموزش دیده و ماهر مورد نیاز است.
 • چرخه زمان بسیار طولانی است.

پرس برک : لبه خم شده

پرس برک ها از ابزارهای خاصی برای لبه دار کردن استفاده می‌کنند.

 • هزینه ابزار بالاتر
 • بلند کردن قطعه به صورت گسترده، در حین پیش خم شدن صورت می‌گیرد.
تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برکتجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برکتجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برکتجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برکتجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برک

دیدگاه ها بسته شده است