مگا ماشین، ارائه دهنده راه حل های نوین صنعت شیت متال (برش لیزر فلزات، پرس برک، پنل بندر، نورد)
مگا ماشین، ارائه دهنده راه حل های نوین صنعت شیت متال (برش لیزر فلزات، پرس برک، پنل بندر، نورد)
ژانویه 4, 2022
تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک خرید نقد و بررسی و مشخصات فنی دستگاه و ماشین آلات پرس برک
تجربه خرید رضایت بخش دستگاه پرس برک
فوریه 12, 2022

پرس برک‌ را بیشتر بشناسید

پرس برک چیست؟ پرس برک را بیشتر بشناسید

پرس برک به عنوان یکی از روش‌های سنتی برای فرمدهی فلزات ، بیش از صد سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، اولین نوع این دستگاه در سال ۱۸۸۲ به ثبت رسیده است!

خمکن برک برای اولین بار از چدن سفارشی متصل به قطعات بلوط ساخته شده بود و از یک صفحه دستی استفاده می‌کرد که باعث می‌شد ورق‌های فلزی در یک خط صاف خم شوند.

امروزه با پیشرفت سریع صنعت فلزات، این دستگاه ها به ماشین‌های بسیار پیشرفته با سیستم‌های هیدرولیک و فناوری کامپیوتری تبدیل شده‌اند. (هیدرولیک و CNC). این دستگاه‌های مدرن به راحتی به عنوان خمکن ورق آهن و خمکن ورق استیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا به آن پرس برک می گویند؟

حال یک سوال جدید داریم:

چرا آن را “پرس برک” می نامیم؟ چرا مستقیماً به آن “دستگاه خمکاری فلزات” نمی‌گوییم؟

کلمه “برک” به معنای کند کردن یا ترمز در هنگام حرکت است. در قرن ۱۵ معنی کلمه برک “ابزاری برای خرد کردن یا کوبیدن” بود.  واژه “برک” در طول زمان با واژه “ماشین” که برای خرد کردن دانه ها استفاده می‌شد، مترادف شد.

بنابراین، هنگامی که مردم می‌خواهند “ماشین پرس” را بیان کنند، از ساده ترین عبارت یعنی “پرس برک” استفاده می‌کنند.

از آن زمان این دو اصطلاح یک معنی مشترک پیدا کردند. برای سازندگان ورق‌های فلزی، همیشه به منگنه‌ها و قالب‌هایی که نیرو را بر ورق فلز وارد می‌کنند تا آن را خم کند، «پرس» می‌گویند. این جایی است که اصطلاح از آنجا می‌آید.

پرس برک چگونه کار می‌کند؟

این دستگاه‌ها با استفاده از سنبه و ماتریس کار می‌کنند که در زوایای از پیش تعیین شده برای خم شدن یا برش فلز به اشکال و اندازه‌های مختلف تنظیم می‌شوند.

اصل اساسی شکل گیری این دستگاه بر نیرویی است که به عنوان تناژ شناخته می‌شود. این مقدار، کل فشاری را که می‌توان توسط پانچ در طول یک خم وارد کرد، تعیین می‌کند.  هر چه تناژ بیشتر باشد، مواد قابل خم شدن ضخیم تر است و بالعکس

همراه با تناژ، طول خمشی نیز وجود دارد که حداکثر طول ورق فلزی است که می‌توان خم کرد. به عنوان مثال، اگر دستگاهی با طول خمش ۳۵ سانتی متر دارید، ورق فلزی که در آن بکار می‌برید باید کمتر از ۳۵ سانتی متر طول داشته باشد.

بسته به کاربرد ، اندازه و ضخامت مواد، پرس برک های مختلفی با تناژها و طول خمش‌های متفاوت وجود دارد. در واقع، این عوامل مهم هستند، زیرا به تعیین حد بار پرس برک کمک می‌کنند ، حدی که بر حسب تن در هر متر محاسبه می‌شود.

دانستن محدودیت بار و قدرت پرس هر دستگاه مهم است زیرا در صورت استفاده از تناژ یا طول نامناسب می‌تواند به تجهیزات آسیب برساند یا آن را خراب کند.

انواع پرس برک

ماشین های پرس مدرن بسیار ایمن تر هستند. در واقع دستگاه‌های مدرن باعث افزایش سرعت، کیفیت و کارایی خمش فلزات شده اند. وقتی صحبت از این دستگاه‌های مدرن می‌شود، سه نوع رایج وجود دارد:

  • دستی
  • هیدرولیک PLC
  • CNC

۱- پرس برک‌های دستی

پرس برک چیست؟ پرس برک را بیشتر بشناسید

این نوع که به نوع خمکن نیز معروف هستند، رایج ترین نوع خمکن ورق هستند. پرس‌های دستی به نیروی انسانی نیاز دارند که ابعاد و زاویه خمش را در هر برش به صورت دستی تنظیم کند و بهترین استفاده را برای تولید انبوه با استفاده از اندازه ها و زوایای خمشی تنظیم کند.

۲- پرس برک هیدرولیک / پرس برک PLC

پرس برک چیست؟ پرس برک را بیشتر بشناسید

این دستگاه ها از دو سیلندر هیدرولیک استفاده می‌کنند که امکان کنترل بیشتر را فراهم می‌کند. این دستگاه‌ها اغلب بر اساس حرکاتشان طبقه بندی می‌شوند، بالا یا پایین.

۳- پرس برک CNC

پرس برک چیست؟ پرس برک را بیشتر بشناسید

نوع CNC  با استفاده از فناوری کامپیوتری برای کنترل دقت و افزایش کارایی، بالاترین دقت و توانایی سفارشی سازی را دارد. هنگام استفاده از پرس برک  سی ان سی ، داده‌هایی مانند زاویه خمش، ضخامت ورق، عرض و درجه خم توسط یک اپراتور آموزش دیده وارد یک کنترلر می‌شود و دستگاه به راحتی بقیه کارها را کنترل می‌کند.

چرا از پرس برک استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از خم کردن ورق و صفحه فلزات به طول و زوایای دقیق می‌شود، هیچ دستگاهی بهتر از پرس برک وجود ندارد.

به عنوان یکی از تجهیزات مهم در صنعت فلزات، این دستگاه به عنوان خمکن آهن و خمکن استیل به تحویل قطعات سفارشی به طیف گسترده ای از صنایع از جمله خودروسازی، هوانوردی، کشاورزی، انرژی، نظامی، حمل و نقل ، آشپزخانه صنعتی، لوازم خانگی و … کمک می‌کند.

در صورتیکه سوالی در رابطه با قیمت خم برک یا نحوه فروش خم برک دارید، مشاوران ما منتظر شما هستند تا تجربیات خود را در اختیارتان قرار دهند. همچنین در صورت نیاز می‌توانید از خم برک دست دوم و پرس برک دست دوم و کارکرده استفاده نمائید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. مگا ماشین أنواع ماشین آلات پیشرفته را به شرح ذیل در اختیارتان قرار خواهد داد:

  • پرس برک اروپایی و ترک (پرس برک آمادا AMADA /پرس برک دنر DENER / پرس برک بایکال BAYKAL / پرس برک LVD / پرس برک سالواگینی SALVAGNINI )
  • پرس برک های تاندم

دیدگاه ها بسته شده است