راهنمای خرید دستگاه برش لیزر [+10 فاکتور مهم]

متن ویدیو بالا.

آموزش خرید دستگاه برش لیزری فلزات با مگاماشین

در هنگام خرید دستگاه های برش لیزری فلزات باید به نکات مهمی توجه کنید که در اینجا به مهمترین فاکتور ها و شاخصه ها اشاره شده است .

 • روش های قدیمی که در صنعت برشکاری وجود داشت ، پرس های ضربه ای بودند که انواع قالب ها زیر دستگاه بسته میشد و همچنین دستگاه های گیوتین  و پانچ  بودند که انواع سوراخ کاری ها رو انجام می دادند.
 • اگر شما با سیستم PUNCHING آشنائی داشته باشید به عنوان مثال وقتی میخواستید دو تا مقطع جداگانه رو سوراخکاری کنید باید پانچ را عوض می کردید. (زمان بر، هزینه بر).
 • همین طور به نکته ی دیگه ای هم که در روش های قبلی مثل پانچینگ یا برشکاری با گیوتین ورق بود این موضوع بود که ضایعات زیاد می شد. (هزینه بالا).

در خرید دستگاه لیزر فلزات به نکات زیر حتما توجه داشته باشید

1 – کاهش پرتی ورق و هزینه ها

 • مزیت بعدی دستگاه های برش لیزر سیستم های چیدمان هست NESTING SYSTEM و این سیستم به شما این امکان رو میده که حداقل پرتی ورق رو داشته باشید. (کاهش هزینه)
 • بعنوان مثال یک دایره ساده و یا یک شکل پیچیده رو به دستگاه میدید و ازش می خواهید که به شما بگه که در طول 5/2 متر و عرض 25/1 چه تعداد از این طرح رو با حداقل پرتی  به شما بدهد.

دستگاه برش لیزر فلزات ساخت مگاماشین این چنین کار شما رو راحت می کند پس :

 • الف) چیدمان رو برای شما انجام می دهد.
 • ب)  با کیفیت بالای برش در مقاطعی که داریم پرتی رو برای شما به حداقل می رساند.

2 – تنوع در طرح و مدل برشکاری

یعنی شما می توانید یک طرح بسیار پیچیده رو صرفاً با وارد کردن فایل طراحی شده در نرم افزار سالید یا  اتوکد و …. خروجی بگیرید و محدودیت طرح هم ندارید و لازم نیست برای هر طرح یک سمبه خاص و یا یک ابزار خاص تهیه کنید.

3 – کیفیت در برشکاری

اگر در برش های سرد مشاهده کرده باشید مخصوصاً در  ضخامت های بالاتر، زیر برش یک سری پیلیسه هائی ایجاد می شود. در  برش لیزری فایبر شما می توانید با تغییر چند تا پارامتر نرم افزاری خیلی ساده این اتفاق رو به حداقل برسانید .

یعنی هیچ کار فیزیکی لازم نیست که شما انجام دهید و به راحتی می توانید با تغییر چند تا پارامتر خیلی ساده به اون کیفیت مطلوب در برشکاری  برسید.

شاخص های مهم در خرید دستگاه برش لیزر

1-  دقت برش ( پایداری و مانایی دقت برش )

یعنی من اگر دستگاه برش لیزری خریداری کردم، دستگاه در ابتدا یک دقت مشخصی خواهد داشت ،  جندین سال پس از خرید هم میزان دقت  مانند روز اول باشد. نهایتاً باید بعد از یک مدت زمان مشخصی بتوان با یک سری تنظیمات به همون دقت رسید.

2 –  شاسی STAILBLE و قوی

 • آبا فقط دستگاه برش لیزر وزن داشته باشد کافیست؟ وزن دستگاه لازم است ولی کافی نیست.
 • باید شاسی دستگاه لیزر  فلزات در طولانی مدت دچار اعوجاج و دچار دفرمگی نشود . به همین منظور در ساخت شاسی دستگاه برش لیزر مگا ماشین از پروفیل های 200 و 250   با  گوشت  8 و 10 میلی متر استفاده می گردد.
 • یعنی این امکان رو شما دارید با این شاسی که ساخته میشه از 1000 تا 3000 وات توان فیزیکی بگیرید.
 • برای اینکه ما دقت پایداری در دستگاه برش لیزر داشته باشم اول: شاسی STAIBLE با مقاطع مناسب باشد و در مرحله دوم عملیات حرارتی روی شاسی انجام شود.
 • وقتی ما میایم در یک زمان کوتاه یک حرارت زیادی را به یک مقطع فلزی وارد میکنیم  و در زمان کوتاهی خنک میشه تنش های پسماند داخل اون سازه خواهد ماند .
 • برای اینکه بتوانیم این مسأله رو برطرف کنیم باید اصطلاحاً عملیات تنش زدایی یا تنش گیری انجام شود که تنش های پسماند آزاد بشه، بعد از مدتی بسته به شرایط و محلی که دستگاه برش لیزر در حال کار هست این تنش ها باعث بهم ریختن دقت دستگاه می شود.

3 – سیستم حرکتی دستگاه (رک و ریل های دستگاه برش لیزر)

 • ریل هایی که در ساخت دستگاه برش لیزر مگا ماشین استفاده می کنیم در محور طولی یا y ریل های 35 میلی متری است. ریل های 35 میلیمتری توان تحمل نیروهای عرضی و برشی بیشتری دارند. بعضی تولیدکنندگان ممکن است ریل 25 در دستگاه تعبیه کنند.
 • رک هائی که ما در دستگاه برش لیزر استفاده می کنیم، رک های استاندارد، Q6 آتلانتای آلمان ATLANTA می باشد.
 • مناسبترین رک و پینیون برای ساخت دستگاه برش لیزر رک و پینیون کلاس Q6 می باشد.

4 – کیفیت برش

وقتی ما میخواهیم دستگاه برش لیزری رو بخریم دوتا نکته رو باید درنظر بگیریم و دو تا موضوع مهم مطرح است:

 • دقت برش و کیفیت برش و این دو مورد جدای از هم هستند.
 • شما یک زمانی هست که با دستگاه برش لیزری که دارید برشکاری می کنید یک مقطع خاص و با دقت برای شما برشکاری نمی کند مثلاً با دقت صدم میلیمتر برشکاری صورت نمی گیرد که این مشکل مرتبط است با مکانیک دستگاه ( شامل شاسی ، رک و ریل، پینیون ،گیربکس و …..)

کیفیت برش چیست؟

کیفیت برش این است که وقتی ما یک ورق 10 میلی متر را برشکاری میکنیم ، از کنار ها که نگاه می کنیم کرنجه نباشه. کاملاً صاف و آیینه ای باشد.

افزایش کیفیت برش :

سوال پیش میاد که حداقل توان برش دستگاه ده میلی متر چیست؟

شما با توان سورس 1000 وات ورق 10 میلیمتر را  میتوانید برشکاری کنید ولی ممکن کیفیتش براتون خیلی قابل قبول نباشد. به همین دلیل اگر قرار است در یه ضخامت ورقی کیفیت بالاتری بگیرید چکار کنیم؟ توان سورس رو افزایش بدیم در نتیجه هم کیفیت برش و هم سرعت برش بالاتری خواهد داشت.

در سرعت برشکاری در دستگاه لیزر فایبر دو تا مطلب قابل توجه است؟

 • Moving دستگاه: یعنی دستگاه برش لیزر با چه سرعتی حرکت می کند. دستگاه لیزر فایبر مگا ماشین 100 تا 125 متر در دقیقه سرعت moving داره یعنی سرعت حرکت دارد.
 • سرعت برشش چقدر است؟ بستگی به توان سورس قابل تغییر است. یعنی سورستون رو بالاتر ببرید سرعت برش رو میتونید بالاتر قرار بدید.

راه های افزایش کیفیت برش دستگاه های برش لیزری

کارکرد مستمر از دستگاه برش لیزر

 • دستگاه لیزر فایبر دستگاهی هست که خیلی سریع مبلغ خرید را پوشش داده و موجب سودآوری می شود.
 • با رعایت یک سری اصول اولیه می توان هزینه های مصرفی برای برشکاری و ارائه خدمات برش لیزری را کاهش داد ، اینکه ما چگونه و چه گازی رو با چه خلوصی استفاده کنیم بسیار مهم است.

بازرسی های به موقع

 • بدین معنی که شما لنز های پروتکتور و محافظ رو چه زمانی چک کنید هم شیشه محافظ پروتکت بالا و پروتکت پایین.
 • به طور مداوم باید اپراتور دستگاه برش لیزر چک کند که به محض اینکه کیفیت کار برش یه مقدار تغییر کرد باید مشکل بررسی شود. ممکن است لنز های دستگاه دچار مشکل شده باشد، ممکن خلوص گاز تغییر کرده باشد و … مثلاً دوره استفاده از یک لنز  محافظ حدوداً دو ماه هست ولی زمانیکه اپراتور به گاز توجهی نداشته باشد، گاز ورودی یک دستگاه قطع شود ، به محض این اتفاق سریعاً پروتکتور خواهد سوخت. نکته : ما به عنوان تولید کننده در جهت حمایت از مشتری در طراحی دستگاه لیزر فلزات یک دستگاه پرشر سوئیچ در راه مسیر گاز تعبیه کردیم و به هر دلیلی گاز اگر قطع بشه دستگاه stop می کند.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حضور مگاماشین
در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت

محل دائمی نمایشگاههای تهران

سالن 38 غرفه 55

9 مهر الی 12 مهر 1401